Yumurtalık Kisti Tedavisi Adana

  Yumurtalık kisti tedavisi Adana, kistleşen yumurta foliküllerinin tedavi edilmesi amacıyla yapılan medikal veya cerrahi uygulamalardır. Yumurta rezervleri, rahmin sağ ve sol yanında bulunan yumurtalıklarda yer alır. Ergenliğe girilmesiyle birlikte yumurtalıklarda her ay 3 ila 30 adet yumurta hücresi olgunlaşır. Olgunlaşan yumurtaların salınabilmesi için, onları saran foliküllerin çatlaması gerekir. Bazı hormonal sebeplerden bu foliküller gerektiği gibi çatlayamaz. Gerektiği gibi çatlayamayan foliküller yumurtalıkların içinde veya üzerinde kistleşmeye başlarlar. Böylece yumurtalık kisti olarak bilinen yapılar meydana gelir. Yumurtalık kistleri kısırlığa, yumurtalık kistlerine yol açan hormon dengesizlikleri ise adet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden yumurtalık kisti olan kadınların, düzenli aralıklarla jinekolog muayenesinden geçmeleri gerekir. Böylece gerektiğinde ilaç tedavilerine ve kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi gelişmiş cerrahi tedavilere başvurulabilir. Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kisti nasıl geçer?’’, ‘’Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl olur?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti patlar mı?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Adana yumurtalık kisti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların üzerinde veya içinde meydana gelen, içlerinde çeşitli vücut dokuları ve sıvıları bulunan kitlelerdir. Yumurtalıklarda meydana gelen kistler çoğunlukla iyi huylu bir yapıya sahiptirler. Bu kistlerin tedavisinde düzenli doktor takibi, hormon düzenleyici ilaçlar ve cerrahi operasyonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Yumurtalık kistleri, tıp dilince over kisti olarak da bilinirler.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistlerinin oluşma nedenleri arasında hormon bozukluğu gelmektedir. Östrojen ve progesteron gibi dişi üreme sistemini kontrol eden hormonların dengesi bozulursa yumurtlama sorunları meydana gelebilir. Olgunlaşma süreçlerini tamamlayan foliküller gerektiği gibi çatlayamaz ve kistleşirler. Bununla birlikte yumurtalık kistlerinin ortaya çıkışında ailevi yatkınlığın da önemli bir payı olduğu düşünülmektedir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri şunlardır:

  • Adet düzensizliği.
  • Ara kanamalar.
  • Şiddetli adet sancıları.
  • Kısırlık.
  • Kıllanma.
  • Ses kalınlaşması.
  • Kontrolsüz kilo alımı.
  • Pelvik bölgede ağrı hissi.
  • Bulantı ve buna bağlı kusma.
  • Boşaltım sistemi şikâyetleri.
  • Sindirim sistemi şikâyetleri.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Memelerde hassasiyet.

  Over kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Yumurtalık Kisti Patlarsa Ne Olur?

  Yumurtalık kisti patlaması son derece şiddetli bir ağrıya yol açabilir. Yumurtalık kisti yırtılması sebebiyle kanama, ağrı ve çevre organlarda enfeksiyon gibi son derece ciddi sorunlar meydana gelebilir.

  Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi İşe Yarar Mı?

  Yumurtalık kisti için bitkisel tedavi uygulaması yoktur. Bu kistler, hormon dengesizliği gibi sebeplerden yumurtalıklarda görülen fiziksel yapılardır. Bitkisel tedaviler bu kistlerin küçülmesine veya ortadan kalkmasına yardımcı olmaz.

  Yumurtalık Kisti Nasıl Geçer?

  Yumurtalık kisti, hormon düzenleyici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Bunun haricinde yumurtalık kisti ameliyatı sayesinde kistlerin tamamen alınması da mümkündür.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi, kistlerin yapısına, yerleşimine ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilir. Büyüme göstermeyen ve ciddi sorunlara yol açmayan yumurtalık kistleri, düzenli doktor takibi ile belli aralıklarda kontrol edilirler. Bazı durumlarda yumurtalık kistlerinin gelişimini durdurmak veya yeni yumurtalık kisti oluşumunu engellemek adına hormon içerikli ilaçlara başvurulabilir. Yumurtalık kistlerinin en başarılı ve kesin tedavisi ise cerrahi operasyondur.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti ameliyatı, genel anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Bu ameliyatın en çok tercih edilen iki çeşidi vardır. Bunlardan ilki açık yumurtalık kisti ameliyatı olarak bilinir. Açık yumurtalık kisti ameliyatında cerrah, hastanın karın bölgesine 10 santimetre boyutlarında cerrahi bir kesi atar. Bu kesi sayesinde yumurtalıklara ulaşır, yumurtalıklardaki kistleri temizler. Daha sonra ise ameliyatın başında atılan kesi dikilir ve ameliyat son bulur. Yumurtalık kistlerinin alınması için kullanılan bir diğer ameliyat tekniği ise laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı olarak bilinir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ismiyle de bilinen bu operasyonda, çok daha küçük kesiler kullanılır. Göbek çevresine, boyutları 1 santimetreden küçük 3 tane kesi atılır. Laparoskopi kamerası ve mikrocerrahi aletleri bu kesiler yardımıyla vücut içine sokulur. Daha sonra ise cerrah, kameradan gelen anlık görüntüler sayesinde kistleri temizler ve ameliyatı sonlandırır.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Yumurtalık kisti ameliyatı 60 ila 90 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bahsi geçen sürenin, kişiden kişiye bir miktar değişmesi normaldir.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Yumurtalık kisti ameliyatı yaptıran kadınlar, 1 gecelik hastane istirahatinin ardından taburcu edilirler. Hastaların yaklaşık 10 gün içinde kademeli olarak sosyal yaşamlarına dönmesi mümkündür. Tam iyileşme ise hemen hemen 1 ay içerisinde gerçekleşecektir.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Karın bölgesini zorlayacak hareketler yapılmamalı.
  • Bir süre spor yapılmamalı.
  • Bir ay kadar cinsel ilişki önerilmez.
  • Ameliyat bölgesinin bakımına ve genel vücut hijyenine dikkat edilmeli.
  • İyileşme süreci tamamlanana kadar kaplıcaya, hamama, havuza veya denize girilmemeli.
  • Doktorun reçete ettiği ilaçlar, tavsiye edilen süre boyunca düzenli olarak kullanılmalı.
  • Ağırlık kaldırılmamalı.

  Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  Adana Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  Adana yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları, ameliyat sırasında kullanılan tekniğe ve hastalığın detaylarına göre değişebilir. Adana kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.