Vajinismus Tedavisi Adana

  Vajinismus Adana, vajinal kaslardaki istemsiz kasılmanın, cinsel birleşmeyi imkânsız veya zorlu hale getirdiği yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusun ülkemizde her 10 kadından 1’inde görüldüğü düşünülmektedir. Yani her yıl binlerce kadın, vajinismus sebebiyle romantik ilişkileri ve evlilikleri sırasında sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlar çoğu zaman vajinismusun daha da şiddetli bir hal almasına, çiftlerin arasının açılmasına ve bazı psikolojik problemlere yol açmaktadırlar.

  Cinsel birleşmeyi oldukça ağrılı veya imkânsız hale getirebilen bu rahatsızlık; fizyolojik, psikolojik veya sosyokültürel sebeplerden ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerin değerlendirilmesi, fizyolojik bulguların gözden geçirilmesi ve gerektiğinde kişiye özel tedavilerin gerçekleşebilmesi için vajinismus olan kadınlara; vakit kaybetmeden bir jinekolog ile görüşmeleri önerilir. Kadın doğum doktorları, eğer fiziksel bir bulguya rastlamazlarsa hastalarını, alanında uzman bir psikoloğa veya psikiyatriste yönlendirebilirler. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus kendiliğinden geçer mi?’’, ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinismusun bitkisel tedavisi var mı?’’ ve ‘’Vajinismus tedavisi ne kadar tutar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Vajinismus tedavisi Adana hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, cinsel birleşmeyi zorlaştıran veya imkânsız hale getiren, yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus olan kadınlar, cinsel birleşme gerçekleşecekken yoğun bir korku hissi duyabilir, istemsiz olarak vajinal kaslarını kasmaya başlayabilirler. Bu durum bazı kadınlarda, vajinal yolla gerçekleşen muayeneler sırasında da meydana gelebilir. Vajinismus çiftler arasında tartışmalara, anlaşmazlıklara ve hatta boşanmalara yol açabilen bir sorundur. Ancak günümüzde bu sorun, çeşitli tedavi uygulamaları sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismus nedenleri farklı gruplar altında incelenir:

  Fiziksel Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

  Fiziksel vajinismus nedenleri şunlardır:

  • Bartholin kistleri.
  • Vajinada görülen yapısal bozukluklar.
  • Rahim sarkması.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Vajinal kuruluk.

  Vajinismusun fiziksel nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Psikolojik Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

  Psikolojik vajinismus nedenleri şunlardır:

  • Kaygı bozuklukları.
  • Cinsel istismara maruz kalmış olmak.
  • Geçmişte yaşanan kötü cinsel tecrübeler.
  • Çiftler arasındaki anlaşmazlıklar.

  Vajinismusun psikolojik nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Sosyokültürel Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

  Sosyokültürel temelli vajinismus nedenleri şunlardır:

  • Cinsel konular hakkında aşırı katı bir ailede büyümüş olmak.
  • Cinsellik hakkında yanlış veya eksik bilgilendirilmiş olmak.
  • Bekaret gibi soyut kavramlara, kültürel sebeplerden aşırı anlam yüklemek.
  • Katı ahlak kurallarının ve cinsellikle alakalı tabuların yaygın olduğu bir toplumda yaşamak.
  • İlk gece korkusu.

  Vajinismusun sosyokültürel nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismusun belirtileri, kendilerini cinsel birleşme gerçekleşecekken gösterirler. İlişki öncesinde birey ne kadar istekli olursa olsun birleşme gerçekleşecekken yoğun bir korku hissi duymaya başlar. Bununla birlikte vajinal kaslar istemsiz olarak kasılır. Bu kasılma sebebiyle cinsel birleşme gerçekleşmez. Gerçekleşse bile son derece ağrılıdır.

  Vajinismus Kendiliğinden Geçer Mi?

  Vajinismus kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Ancak vajinismusun tam olarak ne kadar sürede geçeceğini tahmin etmek mümkün değildir. Bu süreçte çiftlerin arasında tartışmalar ve anlaşmazlıklar meydana gelebileceğinden, boşanma gibi istenmeyen durumlar görülebileceğinden vajinismus olan kadınlara; en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanına başvurmaları önerilir.

  Vajinismus İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

  Vajinismus olan kadınlar jinekologlara yani kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşmış olan doktorlara başvurmalıdır. Böylece vajinismusa sebep olabilen olası fiziksel etmenler değerlendirilebilir, gerekli tedaviler gerçekleştirilebilir ve gerektiğinde doktor, hastayı tıbbın farklı alanlarında çalışan uzmanlara yönlendirebilir.

  Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Vajinismus, ortaya çıkma nedenine göre farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden vajinismus tedavisinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinismus tedavisinde öncelikli olarak vajinismusa yol açmış olabilecek fiziksel etmenler değerlendirilir. Bu amaçla fiziksel muayeneler yapılabilir. Eğer vajinismus, şüphelenildiği gibi fiziksel bir etmenden kaynaklanıyorsa gerekli tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Bu süreçte, çiftlerin birlikte katılabildiği egzersiz programlarına, psikoterapi uygulamalarına ve bilgilendirme seanslarına da başvurulabilir. Böylece vajinismusa yol açan etmenler tamamen ortadan kaybolmuş ve çiftler sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmuş olur.

  Adana Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2024

  Adana vajinismus tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Adana vajinismus fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.