Adana Rahim Filmi (HSG)

  Rahim filmi Adana, rahim boşluğunun ve fallop tüplerinin incelenebilmesi için kullanılan gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Vücut içerisinde yer alan fallop tüpleri, yumurtalık ve rahim gibi organları basit fiziksel muayenelerle incelemek mümkün değildir. Durum böyle olunca, bu organlarda meydana gelen sorunları ve hastalıkları teşhis edebilmek için gelişmiş tıbbi uygulamalara başvurmak gerekir. Bu uygulamaların arasında rahim filmi, ilaçlı rahim filmi ve HSG gibi isimlerle bilinen görüntüleme işlemi de yer alır.

  Rahim filmi, özellikle de gebe kalamayan bireylerde, kısırlığın nedenlerini araştırmak için tercih edilmektedir. Bununla birlikte rahimdeki yapısal bozuklukları değerlendirmek, tekrarlayan düşüklerin nedenini öğrenmek ve tedavi planlamaları yapmak amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu yazının devamında ‘’Rahim filmi nasıl çekilir?’’, ‘’İlaçlı rahim filmi zararlı mıdır?’’, ‘’Rahim filmi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Rahim filmi sonuçları ne zaman belli olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Adana rahim filmi uygulaması hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi Nedir? HSG Nedir?

  Rahim filmi, rahim boşluğunun ve fallop tüplerinin değerlendirilebilmesi amacıyla 1910’lu yıllardan beri kullanılan gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Rahim boşluğuna verilen radyoopak bir sıvı sayesinde, rahmin ve fallop tüplerinin yapısını incelemek mümkün olmaktadır. HSG olarak da bilinen ilaçlı rahim filmi sayesinde kısırlık nedenlerini araştırmak, bireyin neden tekrarlayan düşükler yaptığını öğrenmek ve kişiye özel tedavi planlamaları yapmak mümkündür.

  İlaçlı Rahim Filmi Neden Çekilir?

  İlaçlı rahim filmi veya HSG olarak bilinen görüntüleme uygulaması, rahimle alakalı hastalıkları teşhis etmek ve rahmin yapısal durumunu değerlendirmek amacıyla yapılır.

  Rahim Filmi Hangi Durumlarda Çekilir?

  Rahim filmi şu gibi durumlarda çekilebilir:

  • Tekrarlayan düşükler.
  • Kısırlık şüphesi.
  • Rahimde miyom ve polip oluşumu.
  • Kapalı kanal.
  • Rahim kanseri şüphesi.

  Bu gibi durumlarda HSG çekilmesi gerekebilir.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

  Rahim filmi 5 dakikadan kısa bir süre içerisinde çekilmiş olur. HSG son derece hızlı bir uygulamadır.

  Rahim Filmi Zararlı Mı?

  Rahim filmi sağlık için herhangi bir risk oluşturmaz. Aksine bireyin sağlığını tehdit eden unsurları belirlemek ve bu unsurları ortadan kaldırmak için son derece gereklidir.

  Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Mi?

  Rahim filmi ağrılı bir uygulama değildir. Rahim filmi çekilirken, vajinal duvarlar özel bir aparat yardımıyla belli miktarda aralanmaktadır. Bu yüzden vajina duvarlarında hafif bir baskı hissedilebilir. Bunun haricinde ağrı hissi oluşmaz.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi, regl kanaması bittikten sonraki birkaç gün içerisinde çekilebilir. Rahim filmi çektirmesi gereken kadınlara, uygulama öncesinde korunarak olsa bile cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Aksi takdirde HSG uygulaması bir sonraki aya ertelenebilir.

  Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Rahim filminin sonuçları, uygulama tamamlandıktan 10 ila 15 dakika sonra çıkar. Doktorunuz bu sonuçları özenle değerlendirecek ve sizi konu hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir? HSG Çekimi Nasıl Olur?

  Rahim filmi, steril koşullar altında yapılmaktadır. Öncelikle hasta, işlemin detayları hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise rahim filmine hazırlık yapılır. Bu süreçte hasta, üzerinde özel bir önlükle, sedye üzerinde uzanmaktadır. Doktor, hastaya işlem için uygun bir pozisyon verir. İşlem sırasında vajinal dudaklar spekulum ile aralanır ve genital bölge özel bir solüsyon ile detaylı olarak temizlenir. Daha sonra ise ince bir boru yardımıyla rahme radyoopak bir sıvı verilir. Bu sıvı sebebiyle rahim filmi, ilaçlı rahim filmi olarak isimlendirilir. Ancak bu sıvı, ilaç özelliği taşıyan herhangi bir etken madde taşımamaktadır. Yalnızca rahim duvarına yapışarak, rahim boşluğunun daha kolay incelenmesini sağlamaktadır. Sıvı verildikten sonra rahim filmi çekilir ve işlem tamamlanmış olur. Rahim filmi sonrası hastanın temizlenmesine yardımcı olunur. Rahimden gelebilecek sıvılar için hastaya hijyenik ped verilir. Rahim filmi çektiren kadınlar, işlemden hemen sonra gündelik yaşamlarına devam edebilirler.

  Adana Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2024

  Adana rahim filmi fiyatları, uygulamanın nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. Adana rahim filmi fiyatları, HSG fiyatları ve ilaçlı rahim filmi ücreti hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.