Doğal Doğum Adana

  Doğal doğum, doğum sırasında bebek ile anne arasında sağlıklı bir bağ kurulabilmesi amacıyla, gerekmedikçe hiçbir tıbbi müdahaleye başvurulmayan özel bir normal doğum türüdür. Doğum sırasında annenin vücudu, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için kendisini hazırlar. Bu hazırlanma sürecinde, doğumdan sonra anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini ve süt üretiminin desteklenmesini sağlayan hormonlar da salgılanır. Ancak, doğum sırasında suni sancı oluşturmak amacıyla verilen ilaçlar veya gerçekleştirilen farklı tıbbi müdahaleler, bahsi geçen hormonların salgılanma düzeylerini etkileyebilmektedir.

  Bu yüzden doğal doğum sırasında doktor, gerekmedikçe hiçbir ilaç uygulamasına veya tıbbi uygulamaya başvurmaz. Ancak her zaman, anne adayını desteklemek ve olası sorunlara müdahale etmek için hazırdır. Yazımızın devamında ‘’Doğal doğumun avantajları nelerdir?’’, ‘’Doğal doğum nasıl olur?’’, ‘’Doğal doğuma hazırlık nasıl olur?’’ ve ‘’Doğal doğum ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Doğal doğum Adana ve normal doğum hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir?

  Doğal doğum, anne adayının vücudunun, doğum sürecini yönetmesine izin verilmesi ve gerekmedikçe tıbbi müdahalede bulunulmamasıyla gerçekleşen doğumdur. Doğal doğum sayesinde anne adayının vücudu, doğuma girdiğinin farkına varır ve doğum sonrası süreçler için kendisini hazırlar.

  Doğal Doğumla Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğal doğumla normal doğum büyük oranda benzerlik göstermektedir. Her iki doğum da vajinal yolla gerçekleşir. Ancak normal doğumda, suni sancı oluşturmak ve doğumu hızlandırmak için çeşitli ilaç uygulamalarına başvurulur. Doğal doğumda ise gerekmedikçe ne cerrahi ne de medikal bir uygulamaya başvurulmaz.

  Doğal Doğumun Faydaları Nelerdir?

  Doğal doğumun faydaları ve avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğumun hemen ardından bebeği kucağa almak mümkündür.
  • Doğum sonrasında anestezi sebebiyle ortaya çıkan yan etkiler görülmez.
  • Anne ve bebek arasında çok daha güçlü bir bağ oluşur.
  • Annenin doğum sırasında salgılanan hormonlar sayesinde daha verimli süt üretmesi mümkün olur.
  • Doğum sürecinde hareket etmek, yürümek ve istenilen (doktorlar tarafından da uygun görülen) pozisyonda kalmak mümkündür.

  Doğal doğumun avantajları ve faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  Kimler Doğal Doğum Yapabilir?

  Vajinal doğum için herhangi bir sağlık riski taşımayan herkes doğal doğum yapabilir. Hatta kadınlar, uzmanlar tarafından doğal doğum yapmaları yönünde sık sık teşvik edilirler.

  Doğal Doğum Ne Kadar Sürer?

  Doğal doğum, annenin kaçıncı doğumu olduğuna göre farklı sürelerde tamamlanır. Eğer anne adayının ilk doğumuysa doğal doğum 14 ila 15 saat sürer. İkinci doğumuysa yaklaşık 7 saat, üçüncü doğumuysa yaklaşık 4 saat sürer.

  Doğal Doğum Ne Zaman Başlar?

  Doğal doğum genelde gebeliğin 37 ila 40. haftaları arasında başlar. Ancak doğumun tam olarak hangi gün başlayacağını tahmin etmek mümkün değildir. Bu yüzden çiftlere, doğumun yaklaştığına işaret eden belirtilere dikkat etmeleri önerilir. Bu belirtilerin hissedilmesiyle birlikte, daha önceden kararlaştırılmış olan sağlık kurumuna gidilmelidir.

  Doğal Doğum Nasıl Olur? Doğal Doğumun Aşamaları Nelerdir?

  Doğal doğumun aşamaları şunlardır:

  • Doğal doğumun ilk aşamasında, anne 7 ila 8 dakikada bir tekrar eden sancılara sahiptir. Bu sancılar sayesinde rahim ağzı açılmaya başlar. Doğumun en uzun süren aşaması budur. Bu aşamada anne adayı, kendini oyalamak ve rahatlamak için refakat eşliğinde yürüyüş yapabilir, müzik dinleyebilir. Bu evrenin sonunda rahim ağzı 6 ila 7 santimetre kadar açılır ve su kesesinin yırtılmasıyla birlikte halk arasında ‘’Suyum geldi!’’ olarak ifade edilen durum görülür.
  • İkinci aşamada sancıların sıklığı artar. Yaklaşık 1 dakika boyunca devam eden sancılar, her 3 dakikada bir tekrarlarlar. Bu evrede rahim ağzı, bebeğin dünyaya gelmesine yetecek ölçüde açılır ve doğum gerçekleşir.
  • Üçüncü aşamada bebeğin sağlık kontrolleri tamamlanır ve bebek, annesinin kucağına verilir.

  Doğal doğumun aşamaları bu şekilde özetlenebilir. Bu süreçler sırasında anne adayı, uzman doktor ve sağlık ekipleri tarafından yönlendirilir. Zorunda kalınmadıkça tıbbi müdahaleye başvurulmaz.

  Adana Doğal Doğum Fiyatları 2024

  Adana doğal doğum fiyatları, uygulamanın detaylarına göre değişebilir. Adana normal doğum fiyatları ve doğal doğum fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.