Kısırlık Tedavisi Adana

  Kısırlık tedavisi Adana, kısırlığa yol açan etmenlerin belirlenmesi, ortadan kaldırılması ve çiftlerin bebek sahibi olmaları için yapılan özel tedavilerdir. Kısırlık her 10 kişiden 1’inde görülen ve çiftlerin bebek sahibi olmasını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle döllenme olayı beklenildiği şekilde gerçekleşemez ve başarılı bir gebelik oluşmaz. 1 yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan çiftlerde, korunmuyor olmalarına rağmen gebelik gerçekleşmemişse kısırlıktan şüphelenilebilir.

  Kısırlıktan şüphelenen çiftlere, bireylerin cinsiyetlerine göre belli başlı testler yapılır. Anne adayının rahmi ve yumurtalıkları çeşitli görüntüleme teknikleriyle incelenebilir. Baba adayının sağlıklı sperm sayısı belirlenebilir ve spermlerin hareket kabiliyeti üzerine çeşitli araştırmalar yapılabilir. Eğer bu incelemeler sonucu infertilite (kısırlık) tanısı koyulursa kısırlık tedavilerine başvurulabilir. Kısırlık tedavisi genelde iki önemli uygulama ile yapılmaktadır. Bunlardan ilki aşılama tedavisi, diğeri ise tüp bebek tedavisidir. Yazımızın devamında ‘’Kısırlık tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Kısırlık tedavisinde hangi yöntemlere başvurulur?’’, ‘’Kısırlık tedavisinin başarı oranı nedir?’’ ve ‘’Kısırlık tedavisinin sonuçları ne zaman belli olur?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Adana kısırlık tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık yani infertilite, gebeliğin, 12 aylık korunmasız ilişkiye rağmen gerçekleşmediği durumlarda şüphelenilen rahatsızlıktır. Bahsi geçen süre, gebe kalmak isteyen kadının 35 yaşından daha büyük olduğu durumlarda 6 aydır. Eğer bahsetmiş olduğumuz süreler zarfında hamile kalınmamışsa çiftlerden birinde veya her ikisinde kısırlık sorunu olabilir.

  Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

  Erkeklerde kısırlık nedenleri şunlardır:

  • Sperm sayısında düşüklük.
  • Meni içerisinde canlı sperm olmaması.
  • Sperm kalitesinde düşüklük.
  • Testislerde damar genişlemesi.
  • Hormon bozukluğu.
  • Genetik faktörler.
  • Aşırı stres.
  • Sigara, alkol ve benzer zararlı alışkanlıklar.

  Bu gibi faktörler erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

  Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

  Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Rahimde miyom veya polip olması.
  • Çikolata kisti, endometriozis hastalığı.
  • Yumurtalık kisti.
  • Polikistik over sendromu.
  • Yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya rahimde yapısal bir bozukluk bulunması.
  • Yumurtlama sürecinin gerektiği gibi gerçekleşememesi.
  • Hormon bozukluğu.
  • Aşırı stres.
  • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak.
  • Bazı kronik hastalıklar.
  • Sigara, alkol ve benzer zararlı alışkanlıklar.

  Kadınlarda kısırlık nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Kısırlık Tedavisi Nedir?

  Kısırlık tedavisi, yanlış veya yetersiz işlemeleri sebebiyle kısırlığa yol açan doğal süreçlerin, tıbbi uygulamalar yardımıyla taklit edilmesini sağlayan ve böylece gebelik ihtimalini arttıran uygulamalardır.

  Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  Kısırlık tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

  • Kısırlık nedenlerini araştırmak için yapılan ilaçlı rahim filmi (HSG), kan testleri ve benzer tetkikler.
  • Aşılama tedavisi.
  • Tüp bebek tedavisi.
  • Aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi öncesinde, yumurtlama sürecini desteklemek için yapılan PRP ile yumurtalık gençleştirme uygulaması.

  Sitemizde, bahsi geçen uygulamalar hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazılar bulunmaktadır. Bu yazıları inceleyerek kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  Kısırlık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kısırlık tedavisi kapsamında yapılan aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi yaklaşık 16 ila 20 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu tedaviler, kişiye özel hazırlanan tedavi takvimi çerçevesinde gerçekleştirilirler.

  Kısırlık Tedavilerinin Başarı Oranları Nedir?

  35 yaşından genç kadınların, aşılama tedavisi ile gebe kalma olasılıkları %10 ila %15 civarındadır. Bu yaş aralığında olan kadınların, tüp bebek tedavisi ile hamile kalma olasılıkları ise %60 ila %70 civarındadır. Anne adayının 35 yaşından daha büyük olduğu durumlarda kısırlık tedavilerinin başarı oranı düşmektedir.

  Kısırlık Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler İşe Yarar Mı?

  ‘’Bitkisel kısırlık tedavisi!’’, ‘’Kısırlık için bitkisel çözüm!’’ veya ‘’Kısırlığın bitkisel tedavisi!’’ gibi cümlelerle pazarlanmaya çalışılan uygulamalar kısırlığı tedavi edemez. Kısırlık hem erkeklerde hem de kadınlarda bir sağlık sorunu sebebiyle meydana gelmektedir. Bir sağlık sorunu ise ancak tıbbi tedavi ile ortadan kaldırılabilir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisi, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi aşılama tedavisiyle veya tüp bebek tedavisiyle yapılmaktadır. Aşılama tedavisinde, anne adayının sağlıklı ve olgun yumurtalar üretmesi sağlanır. Daha sonra ise baba adayından alınan kaliteli sperm hücreleri direkt olarak anne adayının rahmine bırakılır. Bu da gebeliğin gerçekleşme ihtimalini arttırır. Tüp bebek tedavisinde ise ilaç uygulamalarıyla olgunlaşması sağlanan yumurtalar, tıbbi işlemlerle anne adayından alınır. Bu yumurta hücreleri, babadan alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenir. Döllenen yumurta anne adayının rahmine yerleştirilir. Bahsi geçen uygulamalar hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir veya sitemizde yer alan Tüp Bebek Tedavisi ve Aşılama Tedavisi gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Kısırlık Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Kısırlık tedavisinin sonuçları, tedavi tamamlandıktan 10 ila 14 gün sonra belli olur.

  Adana Kısırlık Tedavisi Fiyatları 2024

  Adana kısırlık tedavisi fiyatları, tedavi sırasında kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Adana kısırlık tedavisi ücreti, tüp bebek tedavisi fiyatları ve aşılama tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.