HPV – Genital Siğil Tedavisi Adana

  Genital siğil tedavisi, HPV enfeksiyonun yol açtığı genital siğilleri tedavi etmek için yapılan uygulamalardır. HPV olarak isimlendirilen virüsler, insan vücudunda yıllar boyunca herhangi bir belirtiye sebep olmadan barınabilirler. Uygun bir zaman aralığında ise aktifleşir ve genital bölgede görünümü kişiden kişiye değişebilen lezyonlara yol açarlar. Bu lezyonlar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilirler. Ancak kadınlarda, erkeklerin aksine vajinal kanalda ve rahim ağzına yakın bölgelerde de ortaya çıkmaları mümkündür.

  Kadınlarda genital siğillere yol açan bazı HPV türlerinin, rahim ağzı kanseri gibi hayatı tehdit edebilen rahatsızlıklara da ön ayak olabildiği bilinmektedir. Bu yüzden HPV pozitif olan veya genital siğillerden şüphe eden kadınlara en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir. Yazımızın devamında ‘’HPV nasıl bulaşır?’’, ‘’Genital siğil dondurma nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğil yakma nasıl yapılır?’’ ve ‘’Genital siğiller tekrarlar mı?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Adana genital siğil tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, açılımı ‘’human papilloma virüs’’ olan ve onlarca farklı tipi olan tehlikeli bir virüstür. Bu virüsün neden olduğu enfeksiyonlar sonucu genital bölgede, genital siğil olarak bilinen lezyonlar meydana gelir.

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV bulaşması şu şekillerde gerçekleşebilir:

  • Genital organların birbirlerine temas etmesi.
  • Enfekte olan bölge ile temas.
  • Vajinal ilişki, anal ilişki, oral ilişki.
  • Enfekte olan bölgeye temas etmiş havlu gibi eşyaları kullanmak.

  HPV enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi HPV’nin bulaşması için cinsel ilişkinin gerçekleşmesi şart değildir.

  HPV Nasıl Anlaşılır?

  HPV enfeksiyonu sonucu, genital bölgede siğiller oluşur. Kadın doğum uzmanları bu siğillerin yapısını inceleyerek kişinin HPV taşıyıp taşımadığını teşhis edebilir. Bununla birlikte vajinal akıntıların, laboratuvar ortamında incelenmesi ile de HPV teşhisi konulabilmektedir.

  HPV’den Nasıl Korunulur?

  Tek eşli olmak ve prezervatif gibi aparatlar kullanmak (veya partnerin kullanmasını istemek) HPV’ye karşı belli miktarda koruma sağlayabilmektedir. Ancak HPV’den tamamen korunmanın tek yolu HPV aşısıdır. HPV aşısı sayesinde birey, HPV’nin pek çok türüne karşı bağışıklık geliştirir.

  HPV Aşısının Önemi Nedir?

  HPV aşısı, HPV’nin neredeyse tüm tehlikeli tiplerine karşı kişinin bağışıklık geliştirmesini sağlar. HPV’nin bazı türleri, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilir. Rahim ağzı kanseri son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Bu yüzden kadınlar, aktif bir cinsel yaşama sahip olmadan önce mutlaka HPV aşısı yaptırmalıdırlar. Bu aşıyı eczanelerden temin etmek ve aile sağlık merkezlerinde yaptırmak mümkündür. HPV aşısı fiyatları, aşının markasına ve aşının alındığı eczaneye göre bir miktar değişebilmektedir.

  Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

  Genital siğiller kendiliğinden yok olmaz. Genital siğillerin tedavi edilebilmesi için çeşitli tıbbi uygulamalara gerek duyulur.

  Genital Siğil Nasıl Geçer?

  Genital siğillerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılan pek çok uygulama vardır. Bunlar genital siğil kremleri, genital siğil dondurma, genital siğil yakma veya cerrahi ile genital siğil tedavisidir. Genital siğiller, yapılarına ve yerleşimlerine göre bahsetmiş olduğumuz uygulamalardan biriyle tedavi edilebilirler.

  Genital Siğiller Kanser Yapar Mı?

  Bazı HPV tipleri ile meydana gelen genital siğiller, rahim ağzı kanseri gibi tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden genital siğiller, özellikle de kadınlar için son derece tehlikelidir.

  Genital Siğil İçin Bitkisel Tedavi İşe Yarar Mı?

  Genital siğillerin herhangi bir bitkisel tedavisi yoktur. Genital siğiller, oldukça hassas bir bölge olan genital bölge ve çevresinde meydana gelirler. Bu bölgelere güvenilir, bilimsel ve uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmeyen hiçbir uygulama yapılmamalıdır. Aksi takdirde genital organda veya çevresinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Genital siğil tedavisinin detayları, siğillerin büyüklüğüne ve yerleşimine göre özel olarak kararlaştırılır. Bu tedavi sırasında genelde ilk olarak genital siğil kremlerine başvurulmaktadır. Eğer kremler yetersiz kalırsa siğillerin medikal işlemlerle dondurulması veya yakılması gerekebilir. Böylece genital siğillerden kurtulunur. Görece büyük olan genital siğiller ise ufak cerrahi girişimlerle alınabilmektedir.

  Adana HPV – Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024

  Adana genital siğil tedavisi fiyatları, tedavi sırasında kullanılan uygulamaya göre değişebilir. Adana HPV ve genital siğil tedavisi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Op. Dr. Yusuf Topalahmetoğlu ile iletişime geçebilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.